What: 7th Annual Bruce Newman Memorial Run 1.5 mile race

When: Wednesday, October 18th, 2017, 4:00 PM start time (try to be there by 3:45 PM to sign up). One race for girls and boys.

Where: LBA Park, Olympia (Start line is in the Southeast corner of the park)

Who: Any youth up to and including 8th grade 

Cost: FREE

Prizes: Medals to top finishers.


2017 RESULTS

10/18/2017--CLARA & BEAU REPEAT CHAMPS IN 7TH BRUCE NEWMAN RUN--LBA Park
Howling winds and less-than-predicted rain set the stage for nice individual wins for Clara Mackison of Barron Park and Beau Fields of Evergreen Christian, both beating their winning times from 2016. Most improved compared to 2016 for Barron Park wer Rebecca McMillin-Hastings (-0:59) for the girls and Wesley Stevick (-0:41) for the boys. Evergreen swept top three places for the boys' team title and Barron Park took the girls' title.
  
GIRLS--1. Clara Mackison (B) 10:26; 2. Rebecca McMillin-Hastings (B) 11:03; 3. Samantha Engelken (E) 11:24; 4. Makena Graves (B) 12:04; 5. Kara Evans (E) 12:23; 6. Bella Williams (E) 12:27; 7. Alexis Engelken (E) 12:52; 8. Aubrey Finley (B) 13:48; 9. Natasha Thompson (N) 14:12; 10. Ali Owen (N) 14:13; 11. Seren Christensen (B) 14:13; 12. Gemma Stevick (B) 14:33; 13. Tovah Christensen (B) 14:36; 14. Vivian Adams (B) 14:47; 15. Margot Chartok (N) 16:02; 16. Eliza Mackison (B) 16:07; 17. Angel Thompson (N) 16:21; 18. Abigail Christensen (B) 17:47; 19. Annabelle Quach (B) 18:44
TEAMS: Barron Park 7, Evergreen Christian 14; NOVA 34
  
BOYS--1. Beau Fields (E) 9:02; 2. Ethan Coleman (E) 9:15; 3. Adam Overbay (E) 9:52; 4. Aspen Cates-Doglio (N) 10:28; 5. Wesley Stevick (B) 10:47; 6. Preston Solis (N) 11:03; 7. Joshua Morgan (E) 11:14; 8. Taylor Neilson (B) 12:16; 9. John Burnham (B) 12:19; 10. Arlo McMillin-Hastings (B) 12:22; 11. Cormac Hunter (E) 12:24; 12. Jasper Blake (B) 12:27; 13. Evan Loose (B) 12:27; 14. Liam Christiansen (B) 12:38; 15. Andrew Seldomridge (B) 13:16; 16. Kylar Carlson (E) 13:19; 17. Bodie Miller (B) 13:24; 18. Riley Turner (B) 15:52; 19. Jack Kester (B) 15:56; 20. Andrew McKee (B) 17:13; 21: Anthony Quach (B) 17:17; 22. Troy Hann (B) 18:44
TEAMS: Evergreen Christian 6, Barron Park 22, NOVA inc 

2016 RESULTS

GIRLS--1. Clara Mackison (B) 10:40; 2. Olivia Myers (E) 10:47; 3. Lauren Wilson (E) 10:53; 4. Selly Beyene (C) 11;02; 5. Sayler Sanne (E) 11:26; 6. Brianna Crites (E) 11:48; 7. Riley Simmons (E) 11:48; 8. Allie Bunn (E) 11:59; 9. Rebecca McMillin-Hastings (B) 12:02; 10. Makena Graves (B) 12:03; 11. Dahlia Bodeutsch (B) 12:07; 12. Leila Chavez (N) 12:07; 13. Diana Hoppe (N) 12:08; 14. Jillian Randolph (C) 12:10; 15. Phoebe Nickum (N) 12:14; 16. Taylor Ames (E) 12:39; 17. Addie Barker (N) 12:52; 18. Annette Lu (N) 13:01; 19. Kara Evans (E) 13:26; 20. Addison Harr (B) 13:30; 21. Lauren Ernsterger (E) 13:38; 22. MaryBeth Johnson (B) 17:14
TEAM-- Evergreen Christian 10; Barron Park 16; Cornerstone Christian 25; Nova 32
BOYS--1. Beau Fields (E) 9:05; 2. Ethan Coleman (E) 9:28; 3. Kylar Carlson (E) 9:32; 4. Parker Weaver (B) 9:32; 5. Zack Schmidt (E) 10:12; 6. Jaden Ohara (B) 10:14; 7. Hunter McKay (E) 10:14; 8. Joseph Zilla (B) 10:16; 9. George Merrifield (N) 10:19; 10. Aspen Gates-Dolio (N) 10:20; 11. Pierce Yates (E) 10:21. 12. Preston Solis (E) 10:57; 13. Gabe Rader-Rice (B) 11:04; 14. Tyler Hagen (B) 11:18; 15. Wesley Stevick (B) 11:28; 16. James Sondgroth (E) 11:31; 17. Spencer Hunter (N) 11:35; 18. Danny Pree (B) 11:41; 19. Elias Rudolph (C) 11:50; 20. Adam Overbay (E) 12:18; 21. Cormac Hunter (E) 13:28; 22. Caleb Harr (B) 13:39; 23. Neil Gray (B) 13:59
TEAM-- Evergreen Christian 6; Barron Park 18; Nova 31


2014 RESULTS

10/30/2014--GRACE AND ERIC WIN 4TH ANNUAL BRUCE NEWMAN MEMORIAL RACE--LBA Park
29 finishers honored the memory of a fine man on an exceptionally soggy 1.5 mile course, thankfully more rain holding off until all were on the way home. Grace Playstead took an exceptional 42sec off her last year's winning time and Eric Rucshner had a great winning time despite the slushy surface. Most improved for the boys were Alan Penrose (-28) and Danny Pree (-25) over their 2013 times.

GIRLS:   1. Grace Playstead (B) 9:57; 2. Melissa Even (U) 11:17; 3. Aiden Gregg (B) 11:19; 4. Clara Mackison (B) 11:22; 5. Anna Pree 11:26; 6. Caitlin Gappert (B) 11:27; 7. Ashlynn O'Hara (B) 16:11; 8. Gemma Stevick (B) 19:24; 9. Anya Deutscher (U) 22:26; 10: Kira Deutscher (U) 28:30*

BOYS: 1. Eric Rucshner (B) 8:49; 2. Cade Fischer (B) 8:56; 3. Caden Deutscher (U) 9:22; 4. Kobe Deutscher (U) 9:24; 5. Cody Klingelhoffer (B) 9:25; 6. Colby Wilson (B) 9:44; 7. Luke Alfonso (U) 9:45; 8. Ollie Kramer (B) 9:57; 9. Sam Grant (B)   10:16; 10. Jaden O'Hara (B) 10:17; 11. John Bussey (B) 10:18; 12. Jordan Ziegler (B) 10:35; 13. Danny Pree (B) 10:51; 14. Nate Klingelhoffer (B) 11:01; 15. Quinn Murry (N) 11:12; 16. Quinn Baker (U) 11:16; 17. Jacob Playstead (B) 11:19; 18. Alan Penrose (B) 11:59; 19. Wesley Stevick (B) 15:31



2013 RESULTS


10/25/2013--RUNNERS REMEMBER BRUCE NEWMAN AT 3RD MEMORIAL RUN--LBA Park
Fifty-one youth runners celebrated as Bruce would have loved--with a run. Grace Playstead led all girls and Dylan Miller earned the boys' gold with nice times. Lauren Forester and Kai Bentley earned silvers, and Lauren Wilson and Everett Warner garnered the bronzes. Barron Park took both girls' and guys' team titles in close races with Nova and Evergreen Christian.

B=Barron Park; N=Nova; E=Evergreen Christian; U=unattached

GIRLS-- 1. Grace Playstead (B) 10:39; 2. Lauren Forester (N) 11:15; 3. Lauren Wilson (E) 11:23; 4. Vanessa Chan (U) 11:56; 5. Brianna Crites (E) 11:57; 6. Anna Pree (U) 11:57; 7. Hannah Berschauer (B) 12:05; 8. Kali King (N) 12:14; 9. Alyssa Kessler (B) 12:24; 10. Lilly Gramling (N) 12:25; 11. Rebecca McMillin-Hastings (B) 12:28; 12. Echo Martens (N) 12:43; 13. Muriel Stein (E) 13:17; 14. Abby Lowrey (E) 13:48; 15. Caroline Shipley (E) 14:19; 16. Anna Davis (B) 14:19; 17. Faith Plaskiewicz (E) 14:21; 18. Ellie Davis (B) 14:22; 19. Katherine Munecke (N) 15:28; 20. Lindsay Gramling (B) 15:30; 21. Emily Starting (U) 16:26

Team Scoring: B (1.5.7)=13; N (2.6.8)=16; E (3,4,11)=18


BOYS-- 1. Dylan Miller (B) 8:48; 2. Kai Bentley (N) 8:55; 3. Everett Warner (N) 9:49; 4. Colby Wilson (B) 9:53; 5. Hugh Randall (B) 9:56; 6. Oliver Kramer (B) 10:08; 7. Sam Grant (B) 10:09; t8. Jaden O'Hara (B) 10:19; t8. John Bussey (NB) 10:19; 10. Bowen Kennedy (B) 10:29; 11. Jordan Ziegler (B) 10:32; 12. Drew Smith (B) 10:49; 13. Sage Scheuerell (B) 10:59; 14. Danny Pree (B) 11:16; 15. Quinn Murray (N) 11:29; 16. Sam Randall (B) 11:32; 17. Jacob Playstead (B) 11:35; 18. Luke Starting (U) 12:12; 19. River Scheuerell (B) 12:19; 20. Alan Penrose (B) 12:27; 21. Jayden Kessler (B) 12:36; 22. Austin Morales (E) 13:00; 23. Garrett Field (E) 13:12; 24. Caleb Engelken (E) 13:27; 25. Miles Morales (E) 13:40; 26. Rizley Cox (N) 13:46; 27: Wesley Stevick (B) 14:24; 28. Arlo McMillin-Hastings (B) 15:25; 29. Ben Starting (U) 16:55; 30. Jaden Parker (N) 17:09; 31. Nick Elias (N) 18:24

Team Scoring: B (1,4,5)=10; N (2,3,8)=13; E (22,23,24)=69

 

Make a free website with Yola